Epilasyon,Lazer epilasyon dışındaki Epilasyon Yöntemleri

Date Added: December 20, 2008 02:54:35 AM
Author:
Category: Estetik,Güzellik: Lazer Epilasyon
 

Epilasyon : İstenmeyen tüy-kıllardan kurtulmak için yapılır,çeşitli epilasyon yöntemleri bulunmakla birlikte lazer epilasyon günümüzde sıkça uygulanan bir Epilasyon yöntemi ''olarak kabul görmektedir.
Lazer epilasyon günümüzde kadınlarda olduğu kadar olmasa da erkekler tarafından da talep görmektedir. Erkekler de çok fazlaca olan kıllardan kurtulmak için epilasyon yaptırıyorlar.

Lazer epilasyon haricindeki epilasyon türleri aşağıdaki şekilde sıralabiliyor:

İğneli Epilasyon: uygulanacak bölge önce alkolle temizlenir, sonra ince bir iğneyle kıl köküne girilerek elektrik verilir. Bu şekilde kıl kökü tahrip edilmiş olur. Lazer Epilasyon/Foto Epilasyon imkanı olmayan kişiler veya kıl rengi Lazer Epilasyon ya da Foto Epilasyon uygulamalarına müsait olmayan kişiler (beyaz-sarı kıllar) veya Lazer Epilasyon/ Foto Epilasyon ’ dan arta kalan beyaz kıllar için bu epilasyon yöntemi uygulanabilir.

Bio-Aktif Sistem: epilasyon işleminden önce 3 gün üst üste bitkisel ağırlıklı solüsyon sürülür ve su ile temas olmaz. Seans sırasında solüsyon sayesinde yumuşamış bölgedeki tüyler sır ağda ile alınır ve tekrar solüsyon sürülür. Sonra epilasyon makinasının bob adı verilen başlığı ile bu bölgeye 15 dakika kadar masaj yapılır. Bu epilasyon yönteminin esasını oluşturan solüsyonun amacı kılları zayıflatmaktır.

Radyo Frekansı ile Epilasyon: Bu yöntem ses dalgalarının kıl kökünde ısıya dönüşerek kıl kökünü yakmasına dayanır.

Foto Epilasyon : Foto epilasyon, lazer gibi ışığın yoğun biçimde deriye verilerek kıl köklerinin yakılmasıdır. Ancak ışığın dalga boyu lazerinkinden daha düşüktür. Epilasyon yapılacak bölge acıyı hafifletmek ve oluşabilecek kızarıklıkları engellemek için önce buz ile soğutulur.

Blend Yöntemi : İğneyle kıl köküne girilerek elektrik verilerek epilasyon yapılır. Verilen yüksek frekans nedeniyle kıl kökünde bir çeşit sıvı oluşarak epilasyon yapılır. Bu sıvının oluşması beklendiğinden seanslar klasik iğneli yönteme göre daha uzun sürer. Epilasyon işleminden sonraki ilk 24 saat içinde cilde su ve fondoten, ilk 48 saat içinde de sabun değdirilmemesi gerekmektedir. Hamilelere, vücudunda platin taşıyanlara, yüksek tansiyon hastalarına ve regl dönemindekilere uygulanmaz. Her lazer epilasyon cihazının birbirine göre avantaj ve dezavantajlarının olduğu belirtilmektedir çeşitli kaynaklarda.

Unutulmaması gereken konu;Lazerli epilasyon uygulamalarının rastgele kuaför-güzellik salonu gibi yerlerde uygulanmayacağıdır,bu epilasyon türü doktor kontrolünde yapılan bir epilasyondur.