GOOGLE ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU

Date Added: June 14, 2008 10:19:40 PM
Author:
Category: Arama Motoru Optimizasyonu(Seo)
 
Dünyada ve Türkiye’de en çok arama yapılan arama motoru; Google Arama motoru olduğundan, Google Arama Motoru’nda hedef arama kelimelerinizde web sitenizin ilk sayfalarda olması gerçekten de çok önemlidir.

Google Arama Motoru’nda önceden belirlenen hedef arama kelimeleri ile sol kısımdaki doğal arama sonuçlarında yani ücretsiz kısımda mümkün olan en üst sırada yer almak (Tabii burada bahsettiğimiz husus Google doğal arama sonuçlarında çıkan yani sayfanın sol kısmında çıkan sonuçlardır.Ücretsiz olarak Google da sol kısımda çıkan sonuçlar)

Web Sitelerine gelen ziyaretçilerin ortalama %80’i arama motorlarından gelmektedir.Bu trafiğin % 80 ve daha fazlası ise Google Arama Motoru’ndan gelir. Bu nedenle Google da bir web site ne kadar ilk sayfalarda,ne kadar üst sırada görüntüleniyorsa o kadar çok hedef kitlesine ulaşabilir. Google Optimizasyon yapılarak bir web site Google da daha üst sırada yer alabilir.

Bir de Google da ücretli olarak kelime tıklama başına belirli bir ücret ödemek suretiyle Sponsor Bağlantı kısmında çıkmak mümkündür. Google Adwords (Google Reklam) yoluyla hedef arama kelimelerinizde Google doğal arama sonuçlarında değil ancak Google Sponsor bağlantı kısmında yer alabilirsiniz.

Ne şekilde olursa olsun;ister Google doğal arama sonuçlarında yani sayfanın sol kısmında Google Optimizasyonu ile çıkın,isterseniz kelime başına tıklama ücreti ödeyerek Google da sponsor bağlantısı kısmında çıkın, hedef müşterilere ulaşmak için ilk sayfada çıkmak,ilk sıralarda olmak çok avantajlıdır. Çoğu kullanıcı ilk 1-2 sayfayı tarıyor,bir kısmı ise ilk çıkan birkaç sonuca bakıyor,sonra aramasını sonlandırıyor. Yani eğer web siteniz Googleda geri sayfada ise sizin sitenize bakmaya hiç sıra gelmeden web ziyaretçisi aramasını sonlandırıyor.